OPINIONS 27 Nëntor 2018, 00:00

Eva Longoria shpërthen në kritika të ashpra kundër politikave të Donald Trump

Prej disa kohësh tanimë Donald Trump po aplikon politika të ashpra për largimin e refugjatëve që kërkojnë strehim brenda kufinjve të Amerikës. Lidhur me këtë çështje, ka reaguar ashpër mbrëmjen e djeshme edhe aktroja e njohur Eva Longoria. Në profilin e saj të Instagramit, Eva ka postuar një foto ku shfaqet një nënë me fëmijët e saj të vegjël teksa largohen me nxitim nga gazi lotsjellës i hedhur në afërsi të tyre. Eva është shprehur se veprime të tilla nuk iu shkojn për shtat amerikanëve dhe ky veprim i ka thyer zemrën. “Nuk është kjo ajo çka ne jemi si amerikanë. Të lëshosh gaz lotsjellës për fëmijët??? Ata nuk janë kriminelë. Janë familje që kërkojnë strehë. Sigurisht që duhet të mbrojmë kufijtë tanë, por këto burimemund t’i përdorim për të mbrojtur vendin tonë nga terrorizmi. Kjo është një foshnje ME PELENA. Çfarë po mendon @realdonaldtrump ?? Këto janë qenie njerëzore. Të përgjërohem t’i trajtosh me dhembshuri dhe t’i trajtosh me dinjitet. Ata po largohen nga vendet e shkatërruara nga droga që është historikisht diçka që vjen nga paqëndrueshmëria që ne kemi shkaktuar. Këto janë fëmijë dhe mama që këkrojnë strehim. Kjo foto më ka thyer zemrën dhe besimin tim në humanizëm” ka shkruar Longoria në postimin e saj. Rikujtojmë që pak kohë më parë, aktorja ka foluar sërish rreth kësaj çështje duke theksuar se nuk është aspak dakord me metodat që po përdoren.
 
View this post on Instagram
 

This is not who we are as Americans. Throwing tear gas at children? These are not criminals. These are families seeking shelter. Of course we have to protect our borders, but we should be using those resources to protect our country against terrorist. This is a baby IN A DIAPER. What are you thinking @realdonaldtrump ?? These are human beings. I beg you to treat them with compassion and treat them with dignity. They are fleeing drug torn countries that is historically due to an instability that WE caused. These are children and mothers seeking refuge. This photo has broken my heart and my belief in humanity. #Repost @ananavarrofl ・・・ I can’t get this image out of my mind. Yes, we have a right and duty to protect our borders. But we can’t do so by shooting tear-gas at innocent children. The world is watching. And for all those politicians that love to y’all about their Christianity and quote Bible verses, God is watching too. This is not who we are, America.

A post shared by Eva Longoria Baston (@evalongoria) on