SPORT 21 Gusht 2023, 14:16

Zyrtarisht, Lionel Messi lojtari më i dekoruar në historinë e futbollit!

Zyrtarisht, Lionel Messi lojtari më i dekoruar në historinë e

Argjentinasi ka fituar tani 44 trofe, 35 prej të cilëve erdhën me Barçën, duke u bërë lojtari më i dekoruar në botë.

Inter Miami dhe Lionel Messi sapo janë bërë fitues të Kupës së Ligës, me skuadrën nga Florida që fitoi me penallti në Nashville pas barazimit 1-1 në kohën normale.

Kjo fitore e fundit e turneut është e 44-ta për argjentinasin, i cili bëhet lojtari më i dekoruar në histori.

35 trofe me Barçën

35 nga 44 trofetë e Messi-t erdhën me një fanellë të FC Barcelona. Titulli i Ligës 2004/05 ishte i pari i tij, ndërsa i fundit që ishte Copa del Rey në sezonin 2020/21. Lista e gjatë përfshin edhe katër fitore në Champions League (2006, 2009, 2011, 2015).

Duke luajtur për 17 sezone, 778 ndeshje dhe duke shënuar 672 gola, Leo Messi ka fituar 10 Liga, 7 Kupa të Mbretit, 8 Superkupa Spanjolle, 4 Liga të Kampionëve, 3 Superkupa Evropiane dhe 3 Kampionatin Botëror për Klube.