SPORT 25 Shkurt 2022, 12:35

UEFA larg luftës, finalja e Champions League zhvendoset nga Shën Petersburgu

UEFA larg luftës, finalja e Champions League zhvendoset nga Shën

Të enjten nisi pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Deri tani janë raportuar 137 viktima dhe 316 të plagosur. Lufta do lërë gjurmë padyshim dhe pasojat po vihen re që ditën e dytë të luftës.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s është mbledhur të premten për të diskutuar rreth finales së Champions League që pritej të mbahej në Shën Petersburg.

Finalja e kompeticionit do të zhvillohet në Paris më 28 maj. Lajmin e bëri me dije gazetari i AP, Rob Harris i cili komunikoi vendimin e UEFA-s që ka vendosur të qëndrojë larg luftës.

Gjatë ndeshjes dje Barcelonë-Napoli, futbollistët shfaqën një banderolë me mbishkrimin “Ndal luftës”. Ndërohë gjatë ndeshjes Olympico-Atalanta, mesfushori ukrainas Ruslan Malinovskyi shënoi gol dhe menjëherë pas kësaj shfaqi posht fanellës së tij mes lotësh mesazhin “Jo luftë në Ukrainë”.

UEFA larg luftës, finalja e Champions League zhvendoset nga ShënUEFA larg luftës, finalja e Champions League zhvendoset nga Shën