SPORT 22 Korrik 2023, 14:46

Tjetër sukses për Luiza Gegën, atletja ngre flamurin kuqezi në Serbi dhe kualifikohet për në Lojërat Olipmike Paris 2024!

Tjetër sukses për Luiza Gegën, atletja ngre flamurin kuqezi

Luiza Gega është kualifikuar zyrtarisht për në Lojërat Olimpike Paris 2024. Kampionia shqiptare ka arritur të triumfojë në Kampionatin Ballkanik të Atletikës, që po zhvillohet në Serbi, në disiplinën 3 mijë metra me pengesa.

Medalje e artë dhe super kohë e arritur nga Gega, e cila ka arritur kështu edhe normën kualifikuese për në Olimpiadën e vitit të ardhshëm. Atletika i ka filluar kualifikimet nga data 1 Korrik 2023 dhe Luizës ju deshën më pak se 1 muaj ta arrinte.

Me kohën e dhënë së fundmi në Kampionatin Ballkanik, Gega bëhet sportistja e parë shqiptare që merr biletën kualifikuese për Paris 2024.

/News31