SPORT 12 Gusht 2022, 22:30

Për herë të parë që nga viti 2005, Messi nuk nominohet për Topin e Artë

Për herë të parë që nga viti 2005, Messi nuk nominohet

Lionel Messi nuk është në mesin e të nominuarve për Topin e Artë, për herë të parë që nga viti 2005. France Football sot zbuloi listën me 30 pretendentët për çmimin më të lartë individual në futbollin botëror dhe lojëtari i PSG -së dhe Argjentinës pas 17 vjetësh, nuk është pjesë e saj.

Kujtojmë që Messi ka fituar plot 7 herë Topin e Artë, një rekord botëror, ndërsa është mbajtësi në fuqi i tij. 

Ndërkohë Ronaldo, edhe pse pati një sezon po aq zhgënjyes sa të Messi-t, gjendet në top 30. 

Lista e plotë:

Trent ALEXANDER-ARNOLD (ENG, Liverpool)
Karim BENZEMA (FRA, Real Madrid)
Joao CANCELO (POR, Manchester City)
CASEMIRO (BRE, Real Madrid)
Thibaut COURTOIS (BEL, Real Madrid)
CRISTIANO RONALDO (POR, Manchester United)
Kevin DE BRUYNE (BEL, Manchester City)
Luis DIAZ (COL, FC Porto pastaj Liverpool)
FABINHO (BRE, Liverpool)
Phil FODEN (ENG, Manchester City)
Erling HAALAND (NOR, Borussia Dortmund pastaj Manchester City)
Sébastien HALLER (CIV, Ajax pastaj Borussia Dortmund)
Harry KANE (ENG, Tottenham)
Joshua KIMMICH (GER, Bayern Munich)
Rafael LEAO (POR, Milan)
Robert LEWANDOWSKI (POL, Bayern Munich pastaj Barcelona)
Riyad MAHREZ (ALG, Manchester City)
Mike MAIGNAN (FRA, AC Milan)
Sadio MANÉ (SEN, Liverpool pastaj Bayern Munich)
Kylian MBAPPE (FRA, Paris-SG)
Luka MODRIC (CRO, Real Madrid)
Christopher NKUNKU (FRA, RB Leipzig )
Darwin NUNEZ (URU, Benfica pastaj Liverpool)
Antonio RUDIGER (GER, Chelsea pastaj Real Madrid)
Mohamed SALAH (EGY, Liverpool)
Bernardo SILVA (POR, Manchester City)
SON Heung-min (CDS, Tottenham)
Virgil VAN DIJK (HOL) , Liverpool)
VINICIUS JUNIOR (BRE, Real Madrid)
Dusan VLAHOVIC (SER, Fiorentina pastaj Juventus). 

/News31