SPORT 18 Shkurt 2023, 10:12

2 javë nën rrënojat e tërmetit, gjendet pa jetë ish-lojtari i Chelsea!

2 javë nën rrënojat e tërmetit, gjendet pa jetë

Disa ditë më parë, ndër lajmet që vinin nga fatkeqësia e tërmetit vdekjeprurës në Turqi, ishte edhe ai për futbollisti Christian Atsu, i cili sipas një raportimi të mediave dhe federatës ganeze të futbollist, ishte gjetur i gjallë nën rrënoja, por me dëmtime të shumta. Lajmi mesa duket ka qenë i rremë, ndërsa ditën e sotme është bërë me dije nga agjenti i futbollistit dhe nga klubi ku luante se ai është gjetur 2 javë pas tërmetit i pa jetë në gërmadhat e ndërtesës ku ndodhej mëngjesin e 6 shkurtit. 

Kështu, pas ditësh kërkimesh Atsu, 31-vjeçari anësor ofensiv i Hataysporit dhe ish-lojtari i Chelsea, u gjet i vdekur nën rrënojat e ndërtesës ku jetonte në Antioki, në Turqinë jugore. Sipas mediave turke Christian ishte nën rrënojat e rezidencës Ronesans, një kullë 12-katëshe që u shemb nga tërmeti. Ndërtuesi i rezidencës luksoze të kthyer në gërmadhë, ku besohet se kanë mbetur të vdekur 800 persona, u arrestua javën e kaluar teksa tentoi të largohej nga Turqia.

Atsu iu bashkua klubit turk Hatayspor shtatorin e kaluar, me qendër në provincën e Antiokisë, pranë epiqendrës së tërmetit masiv që goditi Turqinë dhe Sirinë.