(Video) Goditi arbitren me top, Novak Djokovic skualifikohet nga “US Open”

One
Telekom

Me mënyrën si Novak Djokovic po luante në fushën e tenisit në vitin 2020, qoftë para dhe mbrapa karantinës, i duhej të ndodhte ndonjë gjë e jashtëzakonshme që të humbiste një ndeshje. Dhe ndodhi! Ditën e djeshme në “US Open”, numri 1 i botës në tenis u skualifikua nga kampionati. Arsyeja? Jo sepse po luante keq, as sepse kundërshtari i tij ishte në formë. Djokovic u skualifikua pa u kompletuar ende një set, pasi goditi me top arbitren e linjës. Një ngjarje që është komentuar shumë në botën e tenisit dhe jo vetëm.

Gjatë ndeshjes me spanjollin Carreno Busta, tenisti serb në fakt nuk ishte në formën e tij më të mirë. Po ashtu kishte pësuar një dëmtim në shpatull. I frustruar nga gjithçka që po ndodhte, në prag të shërbimit, ai nxorri një top nga xhepi dhe e goditi me forcë jashtë fushe. Për fat të keq ai po shihte nga krahu tjetër dhe nuk e kuptoi që e gjuajti në drejtim të arbitres, e cila sapo u godit ra në tokë, duke kërkuar ndihmë. Djokovic, arbitrat dhe stafi mjekësor shkuan drejt saj, teksa tenisti u duk shumë I shqetësuar. Pas disa minutash ajo u çua dhe doli jashtë fushe, disi e tronditur.

Facile
Facile
My Dental

Pas rreth 10 minutave diskutim mes Djokovic, arbitrit kryesor, Soeren Friemel, dhe zyrtarëve të ndeshjes, u vendos që Djokovic të skualifikohej jo vetëm nga ndeshja, por nga i gjithë kampionati. Kundërshtari i tij fitoi në tavolinë. Serbi duket se e pranoi vendimin dhe u largua. Arsyetimi qe zyrtarët dhanë për përjashtimin e tij, ishte se pavarësisht se ishte një aksident, tenisti e goditi topin me inat, në mënyrë të pakujdesshme dhe drejt e tek arbitrja, duke e lënduar.

Në reagimin e tij në Twitter, Djokovic tha se ndihej i trishtuar, ndërkohë që falenderon Zotin që arbitrja qe goditi ishte mirë. Duke kërkuar falje vazhdimisht, ai tha se tani do të kthehet të stërvitet dhe të punojë, duke shpresuar që kjo eksperiencë t’i shërbejë për t’u rritur më shumë si njeri dhe si sportist. Kjo nuk është hera e parë që numri 1 i botës përfshihet në të tilla incidente, ndërkohë së fundmi ai fitoi betejën me Covid-19, pasi u shpall pozitiv gjatë turneut që organizoi në Ballkan.

/News31