NEWS 26 Shkurt 2023, 14:53

Tragjike! Aksidentohet autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humbje jete dhe të lënduar

Tragjike! Aksidentohet autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humbje jete

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Kroaci ku një autobus shqiptar është përmbysur dhe si pasojë ka ndërruar jetë një person.

Bëhet me dije se ngjarja ndodhi rreth orës 23:43 në autostradën A1 ndërmjet kryqëzimit Brinje dhe kryqëzimit Ogulin në drejtim të Zagrebit.

Mediat kroate informojnë se automjeti drejtohej nga një shtetas shqiptar, 58 vjeç, dhe ka devijuar majtas duke u përplasur me trafikndarësen e rrugës e më pas autobusi është përmbysur. Në momentin e aksidentit në autobus ndodheshin nëntë pasagjerë dhe shoferi. Një person ka vdekur, ndërsa disa persona janë lënduar dhe po trajtohen në spitalet e përgjithshme në Karlovac dhe Ogulin.

Drejtori i spitalit në  Ogulin, Davor Vukelja deklaroi se një paciente e moshuar është në rrezik për jetën, pasi gjendja është e rëndë.

Bëhet me dije se katër prej personave që janë lënduar, janë në gjendje të rëndë. Të pesë personat janë shqiptarë, të gjithë mbi moshën 50 vjeç.

Të gjithë të lënduarit po marrin mjekim, një prej të cilëve u trajtua për traumë, një i aksidentuar ndodhet në reanimacion në gjendje kritike për jetën.

Dy ndër të plagosurit janë të mitur, por nuk janë në rrezik për jetën. Në autobus ndodheshin nëntë pasagjerë dhe shoferi.

Tragjike! Aksidentohet autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humbje jete

Tragjike! Aksidentohet autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humbje jete

Tragjike! Aksidentohet autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humbje jete

 

Burimi: Top Channel