NEWS 9 Maj 2023, 22:33

Ngjarje e rëndë në Valbonë/ Turistet e huaja bien në greminë për shkak të terrenit të vështirë dhe ndërrojnë jetë

Ngjarje e rëndë në Valbonë/ Turistet e huaja bien në

Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e sotme në zonën turistike  të Valbonës, ku dy turiste të huaja, të cilat po eksploronin vendin, për shkak të terrenit të thepisur kanë rënë në greminë dhe fatkeqësisht kanë ndërruar jetë. Për shkak të terrenit dhe motit të keq, trupat e tyre u nxorën vetëm pak çaste më parë dhe janë drejtuar drejt morgut, ku do të bëhen edhe verifikimet përkatëse, ndërsa mediat kanë mësuar edhe identitetin e tyre. 

Sipas "ABC News" bëhet fjalë për turisten belge, Baets Myrthe, 25 vjeçe dhe atë franceze, Joanna Blocaille.

Ngjarje e rëndë në Valbonë/ Turistet e huaja bien në

Ngjarje e rëndë në Valbonë/ Turistet e huaja bien në

Deklarata e plotë e Policisë, para se trupa të mund të nxirreshin nga gremina:

"Pas njoftimit se dy turiste të huaja, duke eksploruar zonën e Valbonës, ishin rrëzuar për shkak të terrenit të thepisur dhe kishin rënë në greminë, shërbimet e Komisariatit të Policisë Tropojë, ato të Drejtorisë Vendore dhe të Policisë Kufitare, së bashku me ekipin mjekësor, janë nisur menjëherë në drejtim të vendit ku kishin rënë dy turistet.

Pavarësisht territorit shumë të vështirë dhe motit të keq me mjegull dhe me borë, shërbimet e Policisë, pas shumë kërkimesh, kanë bërë të mundur që në vendin e quajtur “Qafë Valbonë”, të gjenin trupat e pajetë të dy turisteve, shtetases belge B. M. dhe shtetases franceze J. B.

Në ndihmë të shërbimeve policore është nisur menjëherë skuadra alpine e FNSH Shkodër, pasi për shkak të terrenit shumë të vështirë dhe motit të keq, punonjësit e Policisë që ndodhen në vendngjarje, e kanë të pamundur nxjerrjen e trupave nga humnera. Po për shkak të motit të keq, edhe helikopteri nuk ka mundur të ulet në vendin ku janë gjetur të pajeta turistet.

Për të mundësuar nxjerrjen e trupave të pajetë, shërbimet e Policisë vendore dhe të asaj kufitare, si dhe skuadra alpine, po bashkëpunojnë me Emergjencat Civile dhe me Ministrinë e Mbrojtjes.

Grupi hetimor i Drejtorisë Vendore të Policisë Kukës ndodhet në vendngjarje dhe në drejtimin e Prokurorisë, po punon për zbardhjen e rrethanave të kësaj ngjarjeje dhe për përcaktimin e shkakut të humbjes së jetës së dy turisteve."

/News31