NEWS 4 Maj 2022, 21:27

Joe Biden: Putini është një diktator me ushtarë të çmendur

Joe Biden: Putini është një diktator me ushtarë të

Gjatë vizitës në një fabrikë armësh në Alabamë, armë të cilat aktualisht po përdorin ushtarët ukrainas, presidenti amerikan Biden e cilësoi homologun e tij rus Putin si një diktator me një ushtri të çmendur

“Një diktator me ushtarë të çmendur”.

Me këto fjalë presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe  Biden etiketoi Vladimir Putin dhe ushtrinë e tij, gjatë një vizite në një fabrikë në Alabama e cila prodhon armë që aktualisht po përdoren nga ushtria ukrainase.

Pa kursyer akuzat ndaj rusëve, kreu i Shtëpisë së Bardhë lavdëroi punëtorët e fabrikës, duke i thënë se po bënin të mundur që ukrainasit të mbroheshin. Ukrainasit të cilët sipas tij në shumë raste po tallen me ushtarët rusë.