NEWS 20 Shkurt 2023, 21:03

Tërmetet godasin sërish Turqinë!

Tërmetet godasin sërish Turqinë!


Dy tërmete me magnitudë 6.2 dhe 5.8 kanë goditur pasditen e sotme jugun e Antiokisë të Turqisë. Epieqendra e tërmetit me magnitudë 6.2 ka qenë 75 kilometra nga Latakia të Syrisë dhe 9 kilometra nga Ankaraja e Turqisë.

Antiokisa është një nga zona e prekura nga tërmeti i 6 Shkurtit, ku human jetën dhjetëra mijëra qytetarë, ndërsa ende vijojnë kërkime për nxjerrjen e personave nga rrënojat.

Bilanci i përgjithshëm i viktimave si pasojë e tërmetit të 6 Shkurtit në Turqi dhe Siri është në mbi 46 mijë.

https://www.youtube.com/watch?v=X_EWYemclKA