GOSS-BIZ 8 Nëntor 2021, 20:42

Mozzik sjell risi në tregun shqiptar! Çfarë janë NFT që mund t'i japin atij miliona dollarë fitime

Mozzik sjell risi në tregun shqiptar! Çfarë janë NFT
Mozzik "godet" sërish. Nëse nuk e keni mësuar akoma, po ju themi se sot reperi bëri të ditur se me 13 nëntor do të lançojë në tregun virtual 5000 NFT. Përmes një video të shpërndarë në rrjetet sociale në shqip, anglisht, italisht dhe gjermanisht, ai ka njoftuar ndjekësit e tij se mund të blejnë NFT për një çmim prej 0.1 Etherum. Nisur nga vlera që tani Etherum-i ka në treg, në rast se ai arrin t’i shesë të gjitha, do të fitojë 2.369 milionë dollarë. Sakaq, Mozzik do të dhurojë edhe 50 mijë euro dhe 3 makina për fansat e tij. Detajet e përzgjedhjes së fituesve do të bëhen të ditura në ditët në vazhdim.
 
View this post on Instagram
 

A post shared by MOZZIK (@mozzik)

Por çfarë janë NFT? Pas blockchain dhe bitcoin, NFT duket të jetë mania e re e teknologjisë, një akronim për “Non Fungible Token”, një certifikatë dixhitale që po bëhet kufiri i ri i vërtetimit të çdo gjëje, një pikturë, një këngë, një model këpucësh, etj., që mund të ndihmojë ekonominë e sektorëve të ndryshëm, kryesisht artin. Sipas një raporti nga “NonFungible Corporation” dhe “Atelier Bnp Paribas”, në vitin 2020 shkëmbimet e tregut NFT tejkaluan 250 milionë dollarë. NFT daton që në 2017, por popullariteti është rritur kohët e fundit falë dy figurave të shquara në botën e hi-tech: kreu i Tesla-s, Elon Musk dhe drejtori ekzekutiv i Twitter, Jack Dorsey. Si funksionon një NFT? Shumica e NFT janë pjesë e Etherum Blockchain. Etherum është një cryptocurrency si Bitcoin ose Dogecoin, por blockchain i saj suporton gjithashtu këto NFT, të cilat përmbajnë një informacion ekstra. NFT mund të jetë çdo gjë dixhitale si pikturat, muzika etj. Për momentin ato po përdoren si një evolucion i koleksionimit të artit dixhital, si për shembull blerja e një video 50 sekondëshe e Grimes për $390,000. Gjithashtu një video e Beeple u ble për $6.6 milionë. Pse njerëzit blejnë NFT? NFT -të në thelb funksionojnë si certifikata që vërtetojnë se jeni pronar i skedarit origjinal. Ndërsa të tjerët mund të kenë qasje në kopjet e skedarëve, pasi origjinali është unik dhe nuk mund të zëvendësohet. Duke folur teknikisht, NFT -të funksionojnë në të njëjtën mënyrë si kriptovalutat si Bitcoin. Një regjistër dixhital i secilit NFT, përfshirë pronarin e tij, ruhet në një blockchain të menaxhuar nga një rrjet kompjuterësh. Sigurisht, Bitcoin ndryshon paksa në atë që monedha është 'e kompozueshme', ndërsa NFT përfshijnë një nënshkrim dixhital i cili i bën të pamundur të zëvendësohen. Ndërsa blerja e një NFT do të thotë që ju e zotëroni atë punë, kjo nuk do të thotë që artisti ka hequr dorë nga e drejta e autorit në atë vepër dhe mund të zgjedhë të vazhdojë shitjen e kopjeve. E gjithë kjo do të thotë është se ju zotëroni origjinalin. /News31