LIFESTYLE 25 Dhjetor 2021, 10:18

Festohen sot Krishtlindjet! Këto tradita të pazakonta me siguri nuk i keni dëgjuar asnjëherë më parë

Festohen sot Krishtlindjet! Këto tradita të pazakonta me siguri nuk i

Sot festohen Krishtlindjet anë e mbanë botës, ndonëse secili vend feston ndryshe! Atmosfera e zjarrit bubulak, trokitjes së gotave apo hapja e dhuratave nuk është e njëjtë për të gjithë. Zbuloni disa nga traditat më të çuditshme, që me siguri nuk i kishit dëgjuar ndonjëherë:

Australia

Moti aty edhe në 25 dhjetor është i nxehtë, kështu që në vend të një Krishtlindjeje rreth zjarrit, duke parë dëborën që bie jashtë, ata hedhin karkaleca në det.

Republika Çeke

Në Republikën Çeke, në darkat e Krishtlindjeve, vajzat e pamartuara hedhin një nga këpucët e tyre pas vetes, drejt derës. Legjenda thotë se nëse këpuca bie me pjesën e përparme drejt derës, vajza do të martohet brenda vitit.

Austria

Më 5 dhjetor, burrat vishen si 'Krampus' - një demon gjysmë dhie - dhe ecin në rrugë duke mbajtur shkopinj për të terrorizuar fëmijët që të bëhen të mirë e të sjellshëm.

Venezuela

Harrojeni ecjen me makinë ose në këmbë për në kishë, në Venezuelë është zakon të ecet me patina deri në meshën e Krishtlindjeve herët në mëngjes.

Në Karakas, kryeqytet, qeveria madje mbyll rrugët midis 16 dhe 24 dhjetorit për ta bërë më të sigurt për patinatorët që shkojnë në kishë.

Gjermania

Para se të flenë, fëmijët pastrojnë dhe lustrojnë këpucët ose çizmet e tyre dhe i vendosin jashtë derës me shpresën se Shën Nikolla, veç Babagjyshit do të kalojë dhe do t'i mbushë me ëmbëlsira dhe gjëra të mira.

Italia

Në Itali, fëmijët gjithashtu marrin më shumë sesa thjesht dhurata nga Santa në prag të Krishtlindjeve.

Një shtrigë e njohur si La Befana, e cila besohet se është në kërkim të foshnjës Jezus, viziton shtëpitë italiane natën e 5 janarit dhe lë ëmbëlsira për fëmijët.

Shtetet e Bashkuara

Të vishesh si Babagjysh është rregull në festën e SantaCon, që thuhet se ka filluar në San Francisko në vitin 1994.

Dhe jo vetëm kaq, por njerëzit duhet t'i drejtohen njëri-tjetrit vetëm si "Santa".

Kushdo që merr pjesë në këtë ngjarje i veshur me të gjelbër quhet “elf”, por kujdes, sipas rregullave, ata “shënjestrohen”.

Ukrainë

Në Ukrainë, pemët e Krishtlindjeve dekorohen pak ndryshe.

Është traditë që ukrainasit të mbulojnë pemët e tyre me merimanga (kryesisht lodra) dhe rrjeta merimangash.

Gjithçka filloi me një legjendë për një familje të varfër që nuk kishte zgjidhje tjetër veçse ta linte pemën e tyre të pazbukuruar. Megjithatë, legjenda thotë se në mëngjesin e Krishtlindjeve familja u zgjua me dekorimin e një rrjete merimange që shkëlqente mbi pemën e tyre.

Norvegjia

Në Norvegji, është traditë të sigurohet që të gjitha fshesat të zhduken.

Norvegjezët kanë besuar tradicionalisht se shtrigat dhe shpirtrat e këqij dalin natën para Krishtlindjes dhe se nëse gjejnë fshesa, do t'i marrin ato dhe do të dominojnë qiellin.

Finlanda

Në Finlandë, ku saunat janë të zakonshme në shumë familje, është traditë që e gjithë familja ose familja të bëjnë sauna së bashku në prag të Krishtlindjeve.

Ideja është që të gjithë të pastrojnë trupin dhe mendjen e tyre dhe të largojnë shpirtrat e këqij nga shtëpia.

Afrika e Jugut

Në Afrikën e Jugut, krimbat e skuqura janë një pjatë e zakonshme, pasi kabë proteina dhe sjellin fat.

Japonia

Për gati 50 vjet, familjet japoneze hanë KFC për darkën e Krishtlindjeve. Rreth 11 milionë njerëz vlerësohet se hanë të njëjtin vakt pule të skuqur çdo vit.

Pse? E gjitha filloi nga një fushatë reklamash në vitet 1970.

Burimi: 9News
Përktheu dhe përshtati: News31